ÜRÜN SİHİRBAZI
1- Çimento Esaslı Sıvılar Üzerine Karo Uygulaması

 • Yüzey Hazırlama için tıklayınız
  - Uygulama yapılacak olan yüzeyde, çimento esaslı sıvanın mutlak surette minimum 6 hafta beklenerek tam kürünü alması sağlanmalıdır. Tam kürünü almayan çimento esaslı sıva, özellikle duvar karolarının yüksek su emiş özelliğinden dolayı, yapıştırıcının gerilimlerine dayanamayarak kılcal çatlaklar oluşturabilmektedir.
  - Uygulama yapılacak yüzeyler toz, kir, yağ v.b.’den arındırılmalı, düzgün ve sağlam olmalı, çok kuru ya da terleme yapacak durumda olmamalıdır. Tercihen, zemin yüksek basınçlı su ile yıkanıp temizlenmelidir.
  - Uygulama yapılacak yüzeyin toleransının 2 metrelik mastar altında 5 mm’yi geçmemesi gerekmektedir. Tolerans sınırının üzerindeki yüzey bozuklukları için tamir sıva ve harçları kullanılarak yüzey düzeltilmelidir.
 • Karo Seramik Seçimi için tıklayınız
  Üretici firmaların tavsiye ettiği her ebat ve tipte duvar ve porselen karolar.
 • VitrA Fix Ürün Seçimi için tıklayınız
 • Teknik Uygulama için tıklayınız
  - Yüksek su emiciliği olan yüzeyler üzerine uygulama yapılacaksa, çimento esaslı sıva veya yapıştırıcı uygulamadan önce, yüzey VitrA Fix FILM ile astarlanmalıdır. Astar, yüzeylerin yüksek su emicilik özellliğini dengeleyecek ve yapışma aderansını artıracaktır. Sıva veya karo uygulamasına, astar uygulamasından minimum 3 saat sonra geçilmelidir.
  - Duvar karosu uygulaması için VitrA Fix FIXER (maksimum 33x33 cm ebatlı seramikler için) kullanılabilirken, su emme oranı çok daha düşük olan porselen karo, cam karo veya cam mozaik uygulamalarında VitrA Fix FLEXY veya VitrA Fix FLEX PORSELEN (30x60 cm’den küçük ebatlı karolar için) tercih edilmelidir.
  - VitrA Fix FIXER - VitrA Fix FLEXY - VitrA Fix FLEX PORSELEN yapıştırma harcına ambalaj ve teknik lejantta belirtilen ölçüde temiz su katılarak yapıştırıcı hazırlanır.
  - Karışımın homojen olması için düşük devirli elektrikli karıştırıcı kullanılması önerilir.
  - Karışım mala üzerine alındığında akmayacak kıvamda olmalıdır.
  - Karışım uygulamaya başlamadan önce 5 dakika dinlendirilmeli ve tekrar karıştırıldıktan sonra uygulanmalıdır.
  - Dişli çelik malanın düz tarafı ile yüzeye iyice yayılan VitrA Fix FIXER, VitrA Fix FLEXY ya da VitrA Fix FLEX PORSELEN daha sonra istenilen diş kalınlığında taraklanmalıdır.
  - Kullanılan karo ebadına göre tercihen U6-U9 tarak kullanılarak uygulama yapılmalıdır.
  - Kullanılacak kaplama malzemesi ebatlarına bağlı olarak tek yönlü (sadece yüzeye yapıştırıcı uygulanır) veya çift yönlü (33x33 cm ebatlı karolarda hem karo altına hem de yüzeye yapıştırıcı uygulanır) karo yapıştırma metodu ile karo, yüzeye bastırılarak döşenmelidir.
  - 30x60 cm ve daha büyük ebatlı karo uygulamalarında VitrA Fix FLEX PORSELEN veya VitrA Fix FLEXY ürünü, karışım suyuna VitrA Fix LATEX katılması halinde kullanılabilir (60x60 cm’den daha büyük ebatlı karolar uygulamada önerilmez). VitrA Fix LATEX katkısı yapıştırıcının nihai performansını artıracaktır; karışım suyunun 1/3’ü kadar oranda kullanılması tavsiye edilir (karışım suyu olarak 3 ölçek su yerine, 2 ölçek su 1 ölçek VitrA Fix LATEX).
  - Saydam veya açık renkli doğal taşlar döşenirken, yüzeylerinde leke ve gölgelerin belirlenmesi riskine karşılık ön bir deneme yapılmalı ve gölge belirmesi halinde beyaz renkli yapıştırıcı kullanılmalıdır.
  - Yapışmanın sağlamlığı ve yapıştırıcının karonun arkasına tam olarak yayılıp yapışabilmesi için, lastik çekiç ile karo hafifçe tokmaklanmalıdır.
  - Derz dolgu uygulamasına, yapıştırma işleminden minimum 24 saat sonra geçilmelidir.
  - Derz dolgu malzemesi olarak, VitrA Fix 1-6 mm, VitrA Fix FLEX 0-3 mm veya VitrA Fix FLEX 3-10 mm derz dolgu malzemelerinden uygun olanının kullanılması tavsiye edilir.
  - Çimento esaslı derz dolgu malzemelerinin uygulanmasında, ürün teknik lejantında veya ürün ambalajında belirtilen hususlara dikkat edilmelidir. Harçlara belirtilen oranlardan az veya fazla su kesinlikle ilave edilmemelidir. Derz dolgu uygulamasında ortam ve zemin sıcaklığına dikkat edilmeli sıcak (+25 °C üzeri) ve soğuk (+10 °C altı) ortamlarda uygulama zorlukları yaşanacağından dolayı uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
  - Çimento esaslı derz dolgu uygulamasında sonra, uygulama kalıntılarının temizliği için VitrA Fix NET temizlik malzemesi kullanılmalıdır.